Cinsel Terapi

Cinsel Terapi Hakkında Bilmek İstediğiniz (Ama Sormaya Korktuğunuz) Her Şey
Çiftler ve bireyler Cinsel Terapistleri ziyaret ettiğinde tam olarak ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Aşağıda, insanların Cinsel Terapi hakkında en sık sorduğu sorulara Cinsel Terapistlerin yanıtları yer almakta.

Cinsel Terapi sırasında ne olur?
Los Angeles’taki bir Cinsel Terapist, Kimberly Resnick Anderson, seks yapmanın terapi seansının parçası olmadığını söyledi. Resnick Anderson’ın açıklamasına göre, Cinsel Terapi geleneksel psikoterapinin (konuşma terapisinin) meşru bir şekli olup cinsel duygular, tutumlar, davranışlar ve eğitim üzerine odaklanmaktadır.
“Danışanın cinsel ve gelişimsel öyküsünü şu anki cinsel fonksiyonunu, beklentilerini ve memnuniyetini yorumlamak için bir zemin olarak kullanıyorum. Tabii ki tahrik edici materyal tartışılabilir – ve mahrem konular keşfedilebilir – ancak lisanslı bir ruh sağlığı uzmanıyla yapılan Cinsel Terapi asla cinsel temas içermez.”

Kimler bir Cinsel Terapiste danışır – ve yalnız gidebilir miyim?
Psikolog ve Cinsel Terapist Megan Fleming “Farklı yaşlardan, cinsel yönelimden, etnik kökenlerden ve dinlerden bekarlar ve çiftlerle görüşüyorum” dedi. “Konu sekse ve ilişkilere gelince, hepimiz zorluklarla karşı karşıya kalma riski taşıyoruz çünkü çoğumuza kimse gerçekten de öğretmiyor.”

Seks konusunda bir yabancıya açılmak çok tuhaf değil mi?
Cinsel Terapist Keeley Rankin, yeni tanıştığınız biriyle cinsel yaşamınız (veya onun yokluğu) hakkında konuşmanın biraz tedirgin edici olabildiğini ama çoğu insanın ilk başlarda böyle hissettiğini söyledi.
“İnsanlar yardım arayışıyla ofisime geldiğinde getirdikleri konu neyse ilk önce onun hakkında rahatça konuşabilmeleri için çalışırız. Seks kendi başına bir tabu ve birçok insan cinsellikleri ile ilgili büyük bir utanç taşımaktadır. Bu yüzden ilk olarak rahatça konuşabilmek üzerine çalışıyoruz.”
Dürüst olmak gerekirse… Eşinizin Erektil Disfonksiyonu (boşalma sorunları) hakkında yakın arkadaşınız yerine bu alanda yetkili bir uzmandan tavsiye almak daha iyi değil mi?

Cinsel Terapide konuşulan yaygın sorunlar nelerdir?
Ian Kerner, farklı kişilerin farklı farklı sorunlarla geldiğini söylüyor.
Düşük libido, cinsel uyumsuzluk, erektil bozukluk, erken boşalma ve gecikmeli boşalma, kadınlarda orgazm ve cinsel ağrı sorunları gibi.

“Ayrıca aşırı porno izlemek gibi sorunlu bir davranışla veya sadakatsizlikten sonra cinsel ilişkiye yeniden başlamak gibi bir ilişki sorunu ile başa çıkmak için bir Cinsel Terapiste gitmek nadir değildir.”

Seanslar arasında ev ödevi olacak mı?
Evet. Ofisten çıktığınızda işiniz bitmiyor; Gracie Landes terapistinizin size bazı ödevler verebileceğini ve semptomlarınızın arkasındaki tıbbi nedenleri elemek için sizi bir hekime yönlendirebileceğini belirtiyor.
“Cinsel Terapist; durumu anladıktan sonra okumanız, denemeniz veya yapmanız için bir şeyler önerebilir. Sonuç almaya odaklı ve terapistinizin ilerlemeniz hakkında size bilgi verdiği bir terapi olmasını beklemelisiniz.”

Cinsel Terapi kimler tarafından yapılır?
Herkes seks önerisi verebilir ancak profesyonel bir görüş istiyorsanız sertifikalı birine danıştığınızdan emin olun.”

Cinsel Terapi denemeye değer olabilir!
Steaphanie Buehler, çoğu danışanın ilk ziyaretlerinden sonra bir rahatlama hissi yaşadığını söylüyor. “Cinsel Terapistin bir tedavi planı oluşturabilmesi için birden fazla seansa ihtiyacı olabilir, ancak ilk seanstan sonra umut duygusu ve belki biraz da rahatlama hissiyle yanından ayrılıyor olmalısınız.”

Kaynak:
– Everything You Wanted To Know About Sex Therapy (Brittany Wong, https://www.huffingtonpost.com/entry/what-is-sex-therapy_us_58c1b4efe4b0d1078ca5378c)

Çeviri:
– Psk. Büşra Beşli
Önerilen Diğer yazılar
Cinsel Sorunların Nedenleri
Cinsel İletişim ve Çift Terapisi
Erkek Cinselliği ve Doğru Bilinen Yanlışlar
Kadın Cinselliğ Ve Doğru Bilinen Yanlışlar