Erkek Cinselliği ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Erkek cinselliğine dair yanlış bilgi ve inançlar

Cinsel organı büyük olan erkekler cinsel yönden daha güçlüdür! Gerçeği yansıtmayan bir düşüncedir. Olağandan büyük bir penisin kanla dolarak sertleşmeyi gerçekleştirmesi ve sürdürmesi oldukça zor olabilir. Olağandan büyük penis, kadın için zorlayıcı, acı verici olabilir.

Cinsel Terapistler, cinsel danışmanlar muayene eder. Fiziksel temasta bulunur! Asla doğru değildir. Cinsel terapist ve cinsel danışmanlar; cinsel hayat ve cinsel sorunların çözülmesi için özel cinsel terapi eğitimi almış kişilerdir. Diğer terapilerdeki etik kurallar aynen geçerlidir. Cinsel terapistler fiziki muayene etmez. Fiziki davranış ve tutumlar içine girmezler. Kişisel herhangi bir ilişki kurmazlar.

Prostatın alınması cinsel istek ve gücün sonlanması demektir. Belli bir yaş döneminden sonra erkeklerde, spermlerin içinde saklandığı sıvıyı üreten prostad bezi büyüyerek, erkeğin ağrılı idrar yapmasına ve ağrılı cinsel ilişki yaşamasına neden olabilir. Cerrahi olarak prostat bezinin alınması, erkeği iktidarsız yapmaz. Cinsellikten alınan hazzı azaltmaz.

Erkeklerde kanalların bağlanması cinsel dürtüleri sonlandırır! Bu tamamen yanlış bir inançtır. Vazoktomi sadece erkeğin üremesinin kontrol edilmesine yarayan bir yöntemdir. Kadının korunmasının mümkün olmadığı durumlarda erkekler korunmak isteyebilir. Tüpleri bağlatabilir.

Penis temizliği için sünnet gereklidir! Penisin temizliği için sünnet olsun ya da olmasın; cinsel ilişki öncesi mutlaka duş alınıp, temizlenilmelidir. Aksi takdirde, kadına mikropların bulaşması ihtimali yüksektir.

Sünnetli olmak; cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için yeterlidir! Kesinlikle yanlıştır. Korunmasız yaşanan her ilişki ciddi risk taşır.

Her gün organların yıkanması, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma sağlar. Doğru değildir. Cinsel ilişki sırasında erkeğin üretrası yoluyla enfeksiyonlar erkeğe bulaşmaktadır. Erkekler hemen hastalık belirtilerini yaşamayıp, taşıyıcı olabilirler. Genellikle eşlerine hastalığı taşırlar.

İlişki esnasında geri çekme, vajene boşalmama (Koitus İnterruptus) gebeliğe karşı korunma sağlar! Yanlıştır. Erkeğin vajene girmesi yeterlidir. İlişki sırasında salgılanan prostat sıvısı içinde sperm bulunur. Ve o spermler ilişki esnasında serbest kalıp, hamileliğe yol açabilir.

Cinsel ilişki sonrasında idrar yapma cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma sağlar! Doğru değildir. İlişki esnasında erkeğin üretrası yoluyla enfeksiyon vücuda girer.

AIDS eşcinsellerin hastalığıdır! Yanlış bir inanıştır. Korunmasız; heteroseksüel yani karşı cinsle yapılan her türlü cinsel ilişki yoluyla AIDS, hepatit (sarılık), bel soğukluğu (gonore), virüs hastalıkları (herpes virüsü) gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar geçer.

Eşcinsel insanlar görünüşlerine bakılarak saptanabilir!

Erkek ve kadınlar ya tam heteroseksüel ya da tam eşcinseldir!

Eşcinseller diğer insanlardan daha yaratıcıdır!

Sık mastürbasyon yapmak cinsel gücün azalmasına yol açar!

Sadece erkek mastürbasyon yapar! Hayır. Her iki cinste kendi kendini tatmin edebilir.

Hepsi yanlış inançlardır. Her iki cins mastürbasyon yapar. Yaratıcılığın eşcinsellikle ilgisi yoktur. İnsanlar genel olarak biseksüeldir. Sadece belli bir yönelim ağır basabilir. Masturbasyonun kısırlıkla alakası yoktur.

Mastürbasyon sivilceye, deliliğe, iktidarsızlığa, eşcinselliğe, gözler etrafında mor halkalara, ellerin kıllanmasına, saç dökülmesine, penisin küçülmesine neden olur! Asla ilgisi yoktur. Bunlar kulaktan kulağa yayılan korkutucu olumsuz düşüncelerdir.

Sık mastürbasyon yapmak cinsel gücün azalmasına yol açar! Ergenlik döneminde mastürbasyon yapma sıklığı fazla olur. Ancak cinsel güç üzerinde zayıflatıcı bir etkisinden söz edilemez.

Sadece gençler ve bekarlar mastürbasyon yaparlar! Evliler de mastürbasyon yaparlar. Eğer cinsel iştah her iki eşte aynı değilse; erkek ya da kadın eş bazen kendi kendini tatmin edebilir.

Ereksiyon daima istem sonucu oluşur! Hayır. Sağlıklı genç erkekler gece uykularının REM döneminde gece ortalama 3-4 kez sertleşme ve bazen de boşalma yaşarlar.

Küçük çocuklara bebeklerin nasıl dünyaya geldiklerini anlatmak gereksizdir, çünkü anlamazlar! Tam tersine çocuklar 2 yaşından sonra cinsiyetleri ve nasıl dünyaya geldikleri konusunda çok meraklıdırlar. Çocukların meraklarını yaşlarına uygun kelimelerle gidermek, sorularına önem verip, basit açıklamalar yapmak çok önemlidir. Cinselliğe dair korku, önyargı, utanç gibi olumsuz tutum ve inançların gelişmesine engel olunur. Çocuklara “anlamaz” deyip bilgi verilmez ise; çocuklar çarpıtılmış, yanlış cinsel bilgileri akranlarından, internetten öğrenmektedirler.