Erken Boşalma

Erken Boşalma Nedir
Erkek cinsel sorunları içinde en sıklıkla karşılaşılan bir problem türüdür. İstenmeden, kontrolün olmadığı, boşalmanın engellenemediği, sertleşmenin sürdürülemediği durumlar için kullanılır. Her iki eşin isteminden önce boşalma gerçekleşir.

Arada sırada erken boşalma olması sorun yaratmayabilir. Ancak ilişkilerin yarısında, erken boşalma yaşanıyorsa, çiftin ilişkisini olumsuz etkiler. Cinsellikten, karı koca olmaktan kaynaklı hazlar yeterince yaşanamaz. Çiftlerde, suçlama, eleştiri, yetersizlik hissi, özgüven eksikliği, performans kaygısı ortaya çıkabilir.
Erken boşalma ile ilgili bir standart yoktur. Kilit nokta; her iki eşin tatmini ile ilgilidir. Kadın partner kısa sürede orgazma ulaşabiliyorsa, bu durum (4-5 dk da olabilir, daha uzun da) sorun teşkil etmez.
Eşler uzun süre cinsel ilişkide bulunmamışsa, ilk ilişkilerde de erkek erken boşalabilir. Ancak daha sonra tekrar sertleşme ve cinsel ilişki ve karşılıklı tatmin yaşanıyorsa, bu durum da da erken boşalma sorunundan söz edilemez.
Erken boşalma sorunlarında, cinsel terapiler oldukça işe yaramaktadır. Bazı görüşmelere kadın eş, bazı görüşmelerde ise erkek eş, bazen de karı koca birlikte çağrılmaktadır. Geçerliği kanıtlanmış, pratik bazı ödevler, kendini kontrol, eşin kendini kontrol etmesine yardımcı partner ödevleri ile çiftler sorunların üstesinden gelmektedir.

Önerilen yazılar

ERKEN BOŞALMA SORUNLARI

CİNSEL SORUNLAR VE NEDENLERİ

CİNSEL İLETİŞİM VE ÇİFT TERAPİSİ

0 212 570 2126

0 544 570 21 26