IMAGO

IMAGO

imago 1970 li yıllarda Amerika’da Dr. Harville Handrix’in ilişkiler üzerine çalışırken farkettiği daha sonra eşi Helen Hendrix ile geliştirdiği bir terapi ekolüdür. İmago’ya göre aslında aynı evde yaşamaya başlayan çiftler bir süre sonra kendi ailelerinin (veya bakımverenlerinin) yaşantılarını yaşamaya başlarlar çünkü eski duygularını ilişkilerine yansıtırlar. Hatta eş seçimimizi bile farkında olmadan aile bireylerimize benzeyen kişilerden seçeriz. Yeni bir ev yeni bir kişi sandığımız eşimiz olsa da çocukluğumuzdan beri taşıdığımız iç çatışmalarımızı yoğun olarak tetiklendiğini farkederiz. Kişiler su bidonu gibi basit bir sebepten kavga ederken neden o kadar yoğun duygular yaşadıklarını çoğunlukla farketmezler ama aslında bütün içsel çatışmalar su üstüne çıkar. Tam da bu noktada İmago sayesinde çiftler görünenin arkasına saklanmış duygularını farkederler. Senelerdir birlikte oldukları eşlerini yeni bir gözle group anlamaya başlarlar. ilişkide en önemli basamaklardan olan güven bağını belki de ilk defa kurarlar.

imago Geçmişten gelen saklı kalmış duygularımız tedavi olmadığı sürece eşlerimizi değiştirsek te her birlikteliğimizde aynı yaralarımızın tetikleneceğini vurgular İmago. Aslında bunu test etmeniz çok kolay. Boş bir kağıda anne babanızın olumlu ve olumsuz yanlarını yazıp (otoriter, titiz, duygusal, sevecen vs) sonra partnerinizin olumlu ve olumsuz yanlarını yaz benzerlikleri farketmeye çalışın. Veya bugüne kadar ayrıldığınız flörtlerinizin ortak yönlerini veya ortak hislerinizi bulmaya çalışın. Hepsi farklı kişi gibi sanabilirsiniz ama mutlaka ortak bi hissiniz vardır. Örneğin hepsinde ayrı ayrı olaylar size ortak olarak değersiz hissettirmiş olabilir mi? Veya sevilmediğinizi hissettirmiş olabilirler mi? Veya güvende mi hissetmediniz? Ortak noktayı bulduktan sonra o kelimeye yoğunlaşın. Bu Duygu size nereden tanıdık geliyor. Örneğin kelimemiz değersizlikse ailenizin yanında kendinizi değersiz hissettiğiniz anlar oldu mu? Veya ebeveynleriniz arasında yaşandı mı? Imago bu ve benzeri bağlantıları ortaya çıkaran terapi tekniklerindendir.

Imagonun vaad ettiği sonuç ise ilişkideki kriz anını tedavi etmenin yanı sıra kişi hayatı boyunca taşıdığı negatif yarasından da kurtulmuş olmak ve yaşam kalitesi arttırmaktır.