Çiftlere Kitap Önerileri

ÇİFTLER İÇİN 5 KİTAP ÖNERİSİ

YATIYORUM BİR ŞEY DİYOR MUSUN ?
Yazar: ŞULE ÖNCÜ

Psikoterapist Şule Öncü
ilişkiler,bağlanma,mesafele,aşk,ayrılık,aldatma,kadınlık ve erkeklik meselesi hakkında çiftlerin birçok sorusuna yanıt bulabileceği kısa,sade ve öz bir kitap yazmış. “Yatıyorum,bir şey diyor musun” sözünün altında yatan söylenememiş,söylenmeye çalışan içimizdeki ilişkide olan insanın duygularını ve düşüncelerini aydınlatır.”Karşılıklı da olsa kapalı devre yaşanır aşk”diyen Şule Öncü,ilişkideki farkındalığımızın kör olduğu kanalları açacak olan bir kitap yazmış.Onları anlamak ve sadeleştirmek,yaşamımızı da büyük ölçüde sadeleştirir.

AŞK DERSLERİ
Yazar: Alain De BOTTON

Hem roman hem psikoloji okumak istiyorsanız bu kitap size göre.Rabih ve Kirsten’in tanışmalarından evliliklerine, evliliklerindeki sorunlardan kendilerini yeniden bir çift olarak tanımlamalarına kadar geçen sürede yaşadıklarının anlatıldığı Botton romanı. Alain de Botton bilindik felsefi düşüncelerini bu kez Rabih ve Kirsten üzerinden aktarıyor.
” Aşk, basit bir heves değil, beceridir.”diyen Alain De Botton bize aşk dersleri vermek için yazmış bu kitabı.

HAKETTİĞİNİZ AŞKI YAŞAYIN
Yazar: Harville HENDRİX

Kıyıda köşede kalmış gizli bir kitap gibi.İsminin farklılığı ve üzerindeki bestseller ifadesi insanların önyargıyla yaklaşmasını sağlıyor fakat kitapların kapağına göre fikir yürütmemeyi öğreten bir kitap diyebiliriz.Kitap hakettiğiniz aşkı nasıl yaşayabilirizi anlatıyor. Çocukluğumuzdan gelen yaralarla çiftlerin bilinçdışı seçimi üzerinden,yaralarımızı kanatmak yerine sevgi dolu ve destekleyici bir ilişki yaşamanın yolunu bu kitapta bulabilirsiniz.Daha olgun bir ilişki yaşamak isteyen çiftler için egzersizleri de var.İmago çift terapisi ekolünün kurucusu olan yazar Harville Hendrix uygulama yapmak isteyen çiftler için kaleme almış.

BAĞLANMA – Aşkı bulmanın ve korumanın bilimsel yolları
Yazar: Amır LEVINE & Rachel HELLER

Kendi bağlanma stilinizi ve eşinizin bağlanma stilini keşfedebilirsiniz.Bağlanma stilinizi öğrenerek değiştirme şansı yakalayabilirisiniz.

“Harekete geçmiş bir bağlanma sistemi tutkulu aşk değildir.Bir dahaki sefere biriyle çıktığınızda ,kendinizi -sırf ara sıra mutlu olmak için -kaygılı ,güvensiz ve takıntılı hissederseniz ,kendinize bunun AŞK değil de harekete geçmiş bağlanma sistemi olmasının muhtemel olduğunu söyleyin.Evrimsel anlamda gerçek sevgi iç huzur demektir.”Durgun sular derinden akar” sözü bunu anlatmanın iyi bir yoludur.”

SINIRLAR
Yazar: – Henry CLOUD & John TOWNSED

“Sınırlar kalbimizi özenle korumamıza yardımcı olur.Bahçemin nerede başlayıp nerede bittiğini bildiğimde, istediğimi yapmakta özgür olurum.”

Sınırlar sayesinde mecburiyet ve suçluluk hissetmeden özgürce sevebilmeyi anlatan bir kitap.
“Sevmek ve sevilmek alanlarında sorumluluktan kaçmak için zarif manevralar yaparız, halbuki kalplerimizin bize ait olduğunu kabul etmeli ve bu alandaki zayıflıklarımız üzerinde çalışmalıyız. Bu, bize yaşamın kapılarını açacaktır.”

Psikolojik Danışman Ezgi Oktar