Vajinismus Nedir

Vajinismus nedir?

Teorik tanımı, Vajinanın dış üçte birindeki kaslarda, tekrarlayan ya da sürekli, istem dışı ve cinsel ilişkiye engel olan kasılmanın” meydana gelmesidir.

Kişi vajinismus olduğunu nasıl anlar?

İstemsiz kasılma, tüm bedendeki kasılmaları tetikleyerek bacakların kapanması, korku, ağlama penetrasyonun gerçekleşmeyeceği inancı ve cinsel birleşmeden kaçınma yaşanıyorsa cinsel terapistlere başvurmak gerekir.

Vajinismus yaşayan kişinin evliliğinde nasıl problemler olur?

Çiftler öncelikle bu sorunu tek başına aşacaklarının inancındadırlar. Denemelerinin her seferinde başarısız olması sonucunda aynı başarısızlıkla karşılaşmamak için kaçma, kaçınma ve erteleme davranışı gösterirler. Cinsel isteksizlik yaşarlar. Cinsellik konuşulabilen bir konu olmadığı için kişiler bu sorunu kendi içleride yaşarlar ve bazen anlamlandıramadıkları için çatışma yaşayabilirler.

Bu problemi yaşayan kişilerin yaşadıkları duygu nedir?

Kadınlar bu sorunun sadece kendilerinde olduğunu zanneder. Kendini eksik, yetersiz, çaresi olmayan bir hastalığa düşmüş gibi hissederler. Erkekler ise kendini çaresiz hisseder.

Türkiye’de görülme oranı nedir?

10 kadından 1 tanesinde vajinismus problemi ile karşılaştığı klinik çalışmalarda belirlense de aslında bu oranın daha fazla olduğu düşünülmektedir.

Sebepleri nelerdir?

Vajinismus tedavisi

Tedavide ne yapılır?

Vajinismus Nedir? Vajinismus yanlış cinsel inanışlar sebebiyle oluştuğu için danışanlara cinsel bilgilendirme yapılır, yanlış bilgiler doğru bilgilerle değiştirilir. Anatomi anlatılır. Vicudunu tanımaya ve kasılmayı kontrol altına alma çalışılır. Haz arttırma çalışmaları yapılır. Pozisyon egzersizleri çalışılır. Penis alıştırma egzersizleri ve Tam penis egzersizleri çalışılır. En son orgazm olma yöntemleri çalışılır. Seanslarda anlatılan bilgiler ev ödevleriyle desteklenir. Amaç sadece penis vajina birleşimini sağlamak değil, danışanların mutlu bir cinsel yaşam sürmeleridir.

Tedavide başarı oranı nedir?

%100

Ortalama ne kadar sürer?

12 seans

Örnek vakalar

D.K –5 senelik evli. Daha önceden alternatif yöntemlerle sorunun üstesinden gelmeye çalışmış. Kayganlaştırıcı kullanmış, alkol almış, kas gevşetici iğneler olmuş. Her denemesi başarısızlıkla sonuçlandığı için umutları tükenmiş. Hayattan zevk alamayan, hamile kadınlara bakamayan, arkadaşlarının çocuklarını sevemeyen mutsuz bir kadındı. Eşini çok seviyor fakat çocukları olmadığı için kendini suçlu hissediyordu. Son umut olarak terapi programına başvurdu. Adım adım 12 seansta vajinismus tedavisi gördükten sonra hem mutlu bir cinsel yaşama kavuştu hem de beden algısı ve benlik saygısında gözle görülür artış oldu. Ayrıca vajinismusa eşlik eden depresif belirtileri de ortadan kalktı. Terapi sonunda “Bunca sene ben boşuna kaçmışım, bu kadar kolay sıkıntı çekmeden tedavi olacağımı bilmiyordum, geçen senelerime yazık” dedi. Şuan 6 aylık bebeği var.

S.N— 6 aylık evli. Daha önce hiç tedavi görmemiş. Yaşadığı sorunun Vajinismus olduğunu bilmiyordu. Eşinin onu terketmesinden veya aldatmasından korkuyordu. Fakat korkularını veya yaşadıkları sorunları eşiyle bile konuşmaktan çekiniyordu. Eşi ise bu sorunu bilmediği için “Eşim beni istemiyor, her seferinde itiyor, kendimi çok kötü hissediyorum, anlayamıyorum” diyordu. Tedavi gördükten sonra “ Keşke daha önce gelseydik. Bu kadar kolay çözülebilen bir sorun için boşu boşuna 6 aydır ağlamışız” dediler.

Vajinismus testi

Vajinismus Nedir? Kişinin vajinismus olup olmadığını anlamasına yarayacak 5 soruluk bir test.

 • Acıyacak, patlayacak, yırtılacak, kanayacak gibi düşünceleriniz var mı?
 • İstemsiz kasılmalarınız, bacaklarınızda titreme var mı?
 • Eşinizi itiyor musunuz?
 • Penis vajinaya yaklaştığı veya değdiği anda ağlamaya başlıyor musunuz?
 • Vajinanızda duvar varmış hissine kapılıyor musunuz?

Soruların en az 2-3 tanesine evet diyorsanız Cinsel Terapi uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Soru-cevap

Vajinismusla ilgili bize sorulan en sık sorular ve cevapları

 • 3-4 seanslık programlardan farkı nedir?

Amacımız sadece penitrasyon sağlamak değil, aynı zamanda haz alarak mutlu bir cinsel yaşamın nasıl olacağının öğrenilmesi ve %100 başarı sağlanmasıdır.

 • Seanslarda uygulama yapılıyor mu?

Hayır. Eğzersizleriniz ev ödevi şeklinde veriliyor.

 • Tedavi olamayan danışanlar var mı?

Hayır bize vajinismus için gelen danışanların hepsi tedavi oldu.

 • Ya ödevleri yapamazsam?

Yapamayacağınız ödevler asla verilmez. Adım adım ilerlendiği için verilen ödevlere önceden hazır olduğunuz için yapamayacağınız ödev olmaz. Sadece alışın olmadığınız ödevler olur.

 • Neden eşimle birlikte gelmem gerekiyor?

Çünkü Vajinismus sadece kadının değil çiftin sorunudur. İyi bir cinsel yaşam için Cinsel bilgilendirmeleri eşinizin de öğrenmesi gerekmektedir.

 • Son senasta mı tedavi olduğumu farkedeceğim?

Hayır. 5. Senastan itibaren tedavi olduğunuza şahit olacaksınız.