Masturbasyon ve Cinsellik

Masturbasyon

Kişinin (kadın/erkek) cinsel bir eş olmadan kendi kendine bedensel doyuma ulaşması, kendi kendini tatmin etmesine verilen addır. Bu birçok şekilde gerçekleşebilir.Teknik olarak mastürbasyonla normal bir cinsel ilişkinin birbirlerinden fizyolojik olarak farklılıkları yoktur.

Kişinin (kadın/erkek) cinsel bir eş olmadan kendi kendine bedensel doyuma ulaşması, kendi kendini tatmin etmesine verilen addır. Bu birçok şekilde gerçekleşebilir. Teknik olarak mastürbasyonla normal bir cinsel ilişkinin birbirlerinden fizyolojik olarak farklılıkları yoktur.

Erkekte penisin, kadında ise klitorisin ereksiyonunun (sertleşmesinin) gerçekleşmesi için, öncelikle uyarılması gereklidir. Dokunsal, görsel ya da kokusal uyarılar olabilir. Uyarıların algılanmasıyla birlikte beyinde elektriksel boşalmalar olur. Uyarılma sonucu oluşan elektrik akımları beyin ve omurilikte bulunan sinir ağrıları yoluyla cinsel organlara (penis ve klitoris) iletilir. Uyarılmayla bazı kimyasal maddeler açığa çıkar. Cinsel organlara kan getiren damarlar genişler ve kan akımında artış oluşur. Gelen kan, cinsel organlarda hapsedilir. Cinsel birleşmeye hazır durumdaki cinsel organlar ilk başta alınan cinsel uyarının şiddetine ve çeşidine göre gerginleşir. Uyarının doruğa ulaşmasıyla birlikte cinsel organlardan beyine, orgazm ve boşalma için uyarılar iletilir. Beyin-cinsel organ etkileşimi ile birlikte orgazm ve boşalma gerçekleşir.

Mastürbasyon normal cinsel ilişkiye zarar verir mi?

Mastürbasyon tek başına cinsel ilişki için zararlı değildir. Ancak yeterli cinsel deneyimi olmayan kişilerde uzun süreli mastürbasyon sonucu, cinsel birleşme denendiğinde erken boşalma yakınmalarıyla karşılaşılabilir. Ancak cinsel birleşme deneyimi olmayan ve mastürbasyon yapmayan ya da çok nadir yapan kişilerde de erken boşalmanın sık olduğu bir gerçektir.

Kadınlarda mastürbasyon klitorisin dokunarak uyarılması sonucu oluşur. Kadının kendi bedenini tanıması, cinselliğini fark etmesi açısından mastürbasyonun faydalarından söz etmek gerekir. Masturbasyon, kendi başına kızlık zarına zarar vermez. Ancak vajinaya bir cisim, (vibratör, vb) sokulursa yırtılma gerçekleşebilir. Kadınların orgazm için mutlaka bir partnere ihtiyacı yoktur. Tıpkı erkekler gibi, klitorisin şişmesi, duyarlılaşması sonucu orgazm gerçekleşir.

Masturbasyonun sıklığı ne olmalı?

Kişinin günlük yaşantısını etkilemeyecek kadar yapabilmesidir. Aynı şekilde, kişiyi ve çevresindekileri olumsuz etkilemeyecek özel ortamlarda yapılan mastürbasyon zararsız kabul edilir. Erkek ergenler ilk zaman sıklıkla mastürbasyon yapma gereği duyabilirler. Hormonal uyarıların fazla olduğu dönemlerde mastürbasyon isteği fazla olabilir. Sanıldığı gibi kısırlığa yol açmaz. Hatta, genç erkekler mastürbasyon yoluyla özdenetimi, boşalma kontrolünü de öğrenebilirler.

Genç, cinsel olgunluk çağındaki erkekler; düzenli cinsel yaşamlarının olmadığı zamanlarda, kendiliğinden gece boşalmaları yaşarlar. Özellikle erkeklerin, düzenli cinsel yaşamlarının olmadığı dönemlerde, mastürbasyon yapmalarının faydalarından söz etmek gerekir. Her iki cinste de cinsel uyarılma, canlılık açısından faydalıdır. Cinsel organların oksijenlenmesine yardım eder.

Masturbasyon ne zaman sorun yaratır?

Partneri olduğu halde kişi, (kadın/erkek) partneri ile cinsel birleşme yerine mastürbasyonu tercih ediyorsa bu sorunlu bir durumdur. Ya da günlük yaşamını, eşi ile cinsel yaşamını olumsuz etkileyecek tarzda ısrarcı mastürbasyon davranışları varsa bu durumda da sorun var demektir.