Gençler Neden Strese Giriyor

gencler-neden-strese-giriyor

GENÇ İNSANLAR İÇİN STRESİN EN BÜYÜK NEDENLERİ?

Stres ve Gençler

Anxiety UK’e göre; 6 gençten 1’i bir noktada kaygı problemi yaşıyor. Bu gençlerin birçoğunda ayrıca depresyon belirtileri görülüyor. Gençlerin bu tür ruhsal rahatsızlıklardan giderek daha fazla muzdarip oldukları açık bir hale gelmiştir. Her 15 gençten 1’i – yani bir sınıftan en az 2 öğrenci – kendine zarar verme davranışını bir baş etme yolu olarak kullanmaktadır. Bu neden böyle? Son on yılda bazı şeyler buna neden olabilecek şekilde mi değişti?

Gençler Üzerindeki Artan Baskı

Günümüz gençleri için stresin ana nedenlerinden bazıları neler? Gençlerin karşılaştığı 6 yaygın durum var:

1.Sınav Stresi

Eğitim sistemi; ilkokulun ilk yıllarında başlayan sınavlarla “başarılı” olmaları için gençlerin üzerindeki baskıyı artırıyor. Bu durum; gençlerin küçük yaşlardan itibaren ne kadar “akıllı” olduklarının derecelendirildiği ve notlandırıldığı bir kültürde yetişmelerine neden oluyor, gençler “akıllı” oldukları takdirde iyi hissediyorlar. Bu; sadece gençlerin iyi not almadıklarında kendilerinden şüphe etmelerine neden olmakla kalmaz, ayrıca sınav stresinin giderek daha erken başlamasına da neden olur. Bir genç “akademik” değilse “iyi notlar” almak onun için daha zor olur, stres ve kaygı düzeyi tavan yapar. Bu, erişkinliğe etkileri olabilecek yoğun kaygının ilk işaretlerini başlatabilir.

2.Çalışma Dünyası

Gençler sadece okulda büyük baskı altında kalmıyor, aynı zamanda okul bittikten sonra belirsiz bir geleceğe itiliyorlar. Gençler okulu bitirdiklerinde ne yapmak istediğini bilmiyor olabilir. Çalışmaya yönelik baskı, bir şeyleri gerçekten anlamaya vakit ayırma içgüdüsünün yerini alır. Bu durumda gençler üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Gelecek hakkında ürkmüş ve umutsuz hissedebilir. Tüm bunlar stres, depresyon ve kaygıyı yoğunlaştırır.

3.Ebeveyn Baskısı

Gençler çoğunlukla ebeveynleriyle yaşar ve ebeveynlerin çocuklarından beklentileri vardır. İster ev ödevlerini yapmaları, sınav konularını gözden geçirmeleri, isterse büyüdüklerinde ne olmak istediklerine karar vermek için onları zorlasınlar, ebeveynler baskıyı daha da artırıyor (hatta bunu yaptıklarını bilmiyorlarsa bile!)

Ayrıca, ebeveynlerin kendi mücadeleleri vardır. Bir ebeveyn maddi endişeler, iş baskısı, ilişki sorunları veya kendi ruh sağlığı sorunları ile uğraşıyorsa bu durum çocuklarına yansıyabilir. Tüm bunlar strese katkıda bulunur. Genelde ebeveynlerin psikolojik durumu genç bir kişinin ‘normal’ olanla ilgili tek referans noktası olabilir ve bu durum, genç insanların ruh sağlığını gerçek anlamda etkileyebilir. Buna ek olarak, bazen evdeki atmosfer öyle bunaltıcı olabilir ki genç kaygılı ve/ya canı sıkkın hissedebilir.

4.İyi Görünüyor muyum?

Hepimiz dergilerin, televizyonun, film ve reklamların hedefindeyiz; bunların hepsi düşündüğümüz şeyleri etkilemek için mesajlar gönderiyor. Sosyal medyanın yükselişiyle gençler teknolojik dünyadan daha da fazla etkileniyorlar. Bu araçlar bize nasıl görünmemiz gerektiğini söylüyor. Yıldızlara benzemiyorsan yeterince iyi hissetmezsin. Daha ince olma ve genellikle medyada tasvir edilen çekicilik kalıbına uyma baskısı, elde etmesi çok zor bir hedeftir. Gençler yine de bu hedefe ulaşmaya ihtiyaç duyuyorlar ve “yeterince iyi” hissetmek için mücadele ediyorlar. Yeme bozukluklarının gençlerdeki yaygınlığının gösterdiği üzere beden imajının gençlerin benlik saygısı üzerinde ciddi bir etkisi olabilir. “İyi” görünme baskısı yetişkinlikte de devam edebilen bir şeydir – ancak çoğu zaman ergenlik yıllarında başlar.

5.Çevreye Uymak

Gençlere yönelik bir diğer baskı, toplumsal bir çevrede kabul edilmektedir. Hepimiz aynı değiliz, ancak bazen kabullenilmek için “ayak uydurmak” zorundaymışız gibi geliyor. Arkadaşlara sahip olmak herkes için önemlidir; ancak yanındayken olmadığınız biri gibi davranmanız gereken arkadaşlarınız sizin daha da yalnız hissetmenize neden olabilir. “Uyum”a ihtiyaç duyarken kendi gibi olabilmek için verilen savaş, genç birinin benlik saygısı üzerinde öyle bir baskı oluşturabilir ki bu, kaygı, yalnızlık ve depresyon duygularını yoğunlaştırabilir.

6.Ben Kimim?

Genç olmak gerçekten zordur. Bütün bu baskılar her gün oradadır. Bir şeyleri gerçekten anlamak ve kim olduklarını belirleyebilmek için alan bulmak gençler için gittikçe zorlaşıyor. Genç bir kişi cinsel kimliğini düşünüyor, arkadaşlık gruplarını sorguluyor veya ilgi alanlarının değiştiğini keşfediyor olabilir – ve tüm bunların ne anlama geldiğini merak ediyor olabilir. Yaşamdaki tüm stres ve baskılar arttığında bunları yoluna koymak zordur, bu yüzden bu kadar çok genç kaygı belirtilerinin kontrol altına alınması güç bir hale geleceğinden korkuyor. Diğer yandan, gençler tüm enerjilerini yitirecek ve depresif olacak kadar umutsuz ve çaresiz hissedebilirler.

Psikolojik Danışmanlık Nasıl Yardımcı Olabilir?

Danışmanlık yukarıdaki tüm baskıları çözmez ancak gencin nelerle boğuştuğunu ayrıntılı konuşabilmesi için gerçekten yararlı bir alan olabilir. Bazı faydaları şunlardır:

– Aile ya da arkadaş çevrenizden bağımsız biriyle konuşmak, yargılanıyor gibi hissetmeden duygularınız hakkında açık ve dürüst olmanıza yardımcı olabilir.

– Danışmanlık artık yalnız hissetmemenize yardımcı olabilir.

– Danışmanlık sıkıca tuttuğunuz duygulardan bazılarını serbest bırakmanıza yardımcı olabilir.

– Semptomlarınızı anlatabileceğiniz ve bu semptomların sizinle ve yaşamınızla nasıl bağlantılı olduğunu anlamanın yollarını bulabileceğiniz bir yer olabilir.

– Danışmanlık, kaygı ve depresyon belirtileriyle başa çıkmanız için teknikler sunabilir.

– Bir danışmanın beklentileri yoktur, bu yüzden danışmanlık karşılaştığınız baskıların bazılarından arınmış hissettiğiniz bir yer olabilir.

– Danışmanlık, nasıl hissettiğinizi başka kimseyle paylaşılmadan keşfedebileceğiniz gizli bir yerdir. Bu kendinizi güvende hissetmenize yardımcı olabilir.

Yukarıdaki konulardan herhangi birinin sizi ilgilendirdiğini ve danışmanlığın size fayda sağlayabileceğini düşünüyorsanız merkezimizdeki danışmanlarımızdan randevu alabilirsiniz.

Özel İzin Alınarak Çevirisi Yapılan Asıl Metin:
– The biggest causes of stress for young people
( https://www.thepalmeirapractice.org.uk/expertise/2016/2/10/the-biggest-causes-of-stress-for-young-people )

Çeviri:

– Psk. Büşra Beşli