Vajinismus Nedir

Vajinismus; Kadın Cinsel Sorunları

Vajinanın kontrol dışında kasılması sonucu cinsel birleşmenin yaşanamaması durumudur. Cinsel birleşmeyi engelleyecek fiziki her herhangi bir sorun yoktur. Sadece cinsel birleşmede kasılma olmayıp, çoğu kere, jinekolojik herhangi bir muayenede de kasılma yaşanabilir.

Vajinanın kasılması ve cinsel ilişkiye izin vermemesi, sadece bir seferliğine olan bir sorun değildir. Yineleyici biçimde her cinsel yaklaşımda kasılma, cinsel ilişkiye izin verememe hali görülür. Bazı vakalarda vajen kaslarıyla birlikte, bacaklarda da kasılma, kilitlenme ortaya çıkar Bazı kadınlarda, herhangi bir cinsel eylem beklentisi bile kasılmaya neden olabilir. (Parmakla muayene, tampon, vb girişine de engel olan bir kasılmadan söz edilebilir.)

Vajınanın kasılarak cinsel ilişkiye engel olması vajinismus, (karı koca olamamak) çoğunlukla eşler arasında iletişim sorunlarına, çatışmalara neden olur. Çevre baskısı önemli bir sorun kaynağıdır. Çiftler bu durumu saklama gereği duyarlar.

Vajinismus kadın cinsel işlev bozukluklarında başı çeken bir sorundur. Hastaneye yapılan başvurular içinde yaklaşık % 40′ a varan başvuru sıklığından söz edilmektedir. (CETAD 2006)

İlk cinsel ilişki denemesinde cinsel birleşmenin yaşanamaması vajinismus olarak ele alınmaz. Daha sonraki denemelerde de vajenin kasılması ve ilişkiye izin verememesi halinin yineleyici biçimde devam ediyor olması gerekir. Kadında bir süre sonra cinsel hayattan kaçınma türünde fobik denebilecek korkular da gelişmektedir. Cinselliği çağrıştıran davranış, söz, beklenti kadında kaygı yaratarak kaçınma davranış ve tutumları pekişmektedir.

Vajinismus olgularında; genel olarak cinsellikten tiksinme, kendi cinsel organlarına bakamama, dokunamama, sevişme esnasında eşinin kendi cinsel organlarına (perineye) dokunmasına izin verememe gibi ek belirtiler de görülebilir.

Flört, nişanlılık gibi cinsel birleşme denemesinin olmadığı dönemlerde, kadında cinsel istek, uyarılma, ıslanma, orgazm evrelerinde sorun olmayabilir. Ancak cinsel birleşme denemesi sonrasında, herhangi bir psikolojik destek alınmaz ve sorun devam ederse; kadında ek olarak cinsel isteksizlik, uyarılma sorunları da ortaya çıkabilir. Çiftin ilişkisi zarar görebilir. Eşlerin özgüvenleri zedelenebilir. Birbirlerini suçlamaya başlayabilirler.

Vajinismus; kadının iradesi sonucu çözülebilecek bir cinsel sorun değildir. Katı dini inançların, bekaret tabularının, kadına yönelik geleneksel yaklaşımların yoğun olduğu topluluklarda sıklıkla yaşanan bir sorundur. Cinsellikle ilgili yasaklar, yanlış öğrenmeler (penisin zarar vereceği, çok acı yaşanacağı, içinin zarar göreceği gibi korkular vajinismus sorunlarında etkilidir.)

Kadınların çocukluk ve ergenlik döneminde yaşadığı cinsel istismar, taciz gibi travmatik olaylar da kadının cinsel işlevlerini önemli ölçüde etkiler. Zaten vajinismus ile birlikte başka psikolojik, bedensel sorunlar da sıklıkla tabloya eşlik eder.

Kesinlikle kadının ruhsal yapısını yaralayacak, güveni suistimal edecek yöntemlerden kaçınılmalıdır. Anestezi altında, kadını bayıltarak cinsel birleşme, vajeni açma girişimlerine başvurulmamalıdır. Bazı durumlarda da, vajenin kasılmasını önlemek için kadının yapay yollarla hamile kalması sağlanmaktadır. Bu tür uygunsuz müdahaleler anlık çözüm getirse bile, uzun vadede çiftin cinsel yaşamını olumsuz etkileyecektir.

Vajinismus iyileşen bir bozukluktur. Öncelikle jinekolojik bir sorun olmadığının tespiti gereklidir. Sonrasında; Cinsel Terapi eğitimlerini tamamlamış cinsel terapistlerle (Psikiyatrist/Psikolog) yapılacak ortalama 12 seans süren bir terapi süreci ile sorun çözülmektedir.

×

Merhaba!

WhatsApp'ta soru sormak veya bize bir e-posta göndermek için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın (E-Mail Adresimiz: psikolojielika@gmail.com)

× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?