Erken Boşalma Nedir

Erken boşalma sorunları nelerdir?

Erkek cinsel işlev bozuklukları ve erken boşalma cinsel işlev bozuklukları içinde sıklıkla karşılaşılan; erken boşalma, boşalmanın, sertleşmenin (ereksiyonun) kontrol edilememesidir. Erken boşalma; her iki eşin isteminden önce boşalma (ejekülasyon) nın gerçekleşmesi durumudur.

Uzun süre cinsel ilişkinin yaşanmamış olması, erkeğin vaktinden önce boşalmasına neden olabilir. Çok genç erkekler ve 40 yaşın üstündeki erkeklerde daha sıklıkla görülebilmektedir. Düzensiz cinsel ilişki yaşandığında da erken boşalma daha sıklıkla ortaya çıkabilmektedir.

Arada sırada olduğunda sorun olarak algılanmaz. Ancak cinsel ilişkilerin yarısından fazlasında erken boşalma, kontrolsüz boşalma oluyorsa dikkate almak gerekir.

Erken boşalmaya dair belirlenmiş bir süre yoktur. Çiftlerin karşılıklı tatmin olup olmadıkları önemlidir. Eğer kadın eş 4-5 dakikada doyuma ulaşıyor ve erkekte boşalıyorsa bu bir sorun değildir.

Uyarılmanın ve sertleşmenin sürdürülmesi öğrenilmesi, edinilmesi gereken bir beceridir. Sadece erkeğe ait bir sorun da değildir. Cinsel sorunlar özünde ilişki sorunudur.

Erken boşalma nedenlerine bakılırsa; edilgenlik önemli bir sorundur. Öfke ve kızgınlık duygularının kabul edilmediği, “hayır” demenin, reddetmenin zor olduğu durumlarda, kızgın olunan eşi hayal kırıklığına uğratmanın, bazen cezalandırmanın bir yolu olarak ortaya erken boşalma sorunu çıkmaktadır.

Eşler arasındaki yakınlığın, çekiciliğin olmadığı durumlarda da erken boşalma sorunları artmaktadır. Kadın eşin cinselliğe olumsuz anlamlar yüklemesi, cinsel isteksizliği, erkek eşin erken boşalarak bir an önce var olan rahatsız edici durumdan kurtulmaya çalışmasına neden olabilmektedir.

Çiftlerin çocuk sahibi olmaları, doğum sonrası dönemlerde, çiftin yaşlarının ilerlemesi gibi durumlarda da, cinsel ilişkiye yüklenen anlamlar değişmektedir. Eşin anne olması, erkeğin cinsel isteğini azaltabilmekte, eşine cinsel anlamda rahat yaklaşamamaktadır. “Kutsal anne figürü” doğum sonrası kadının doğum sonrası dikiş, yırtık, akıntı, kanama vb, fiziksel sorunları da erken boşalmaya katkıda bulunabilmektedir.

Erkeklerin yetiştirilme biçimleri, cinselliğe yüklenen geleneksel anlamlar da; erken boşalma sorunlarına neden olabilmektedir. Cinselliğe, sonuç odaklı yaklaşmak, cinsel hazzın sadece erkeğe ait olarak algılanıyor olması da erken boşalma sorunlarını gizlemeye yardım etmektedir.

Erken boşalma sorunlarında bir diğer etken; başarısızlık korkusudur. Yetersizlik, başarısızlık korkuları yoğun olan erkekler, performans kaygısı ile kendilerini kontrol edememektedir. Cinsel birleşme, zevk alınacak bir edim olmaktan çıkmakta, adeta, erkekliğin kanıtlanacağı bir sınava dönüşmektedir. Performansa dair endişe, kuruntu, özgüven eksikliği, ereksiyon kontrolünü zorlaştırmaktadır.

Erkeklerin pek çoğu ilk cinsel bilgileri; akranlarından ve genellikle pornografi aracılığı ile öğrenmektedir. Eksik, yanlış, abartılı bilgiler, yetersiz cinsel bilgiler erken boşalmaya katkı sağlamaktadır. Kendi bedenini, kadının bedenini tanımayan erkeğin sağlıklı bir cinsel ilişkiyi yaşaması ve yaşatması mümkün olamamaktadır. Abartılı cinsel bilgiler, erkeğin kendini kıyaslamasına, performans kaygısının artmasına neden olarak, cinsel işlevi olumsuz yönde etkilemektedir.

Geleneksel kültürel öğrenmelerde; cinsel ilişki sadece erkeğin başaracağı bir iş olarak görülmektedir. Bu öğreti; kadınların son derece pasif, ilişkiye katkı sağlamayan bir konumda ve soğuk, deneyimsiz olarak kalmalarına neden olabilmektedir. Evlilik söz konusu olduğunda, erkekler, deneyimsiz olan kız/kadınları tercih etmektedir. Erkeğin kendi eşine verebildiği haz oranında kendine güven duygusu artıp azalabilir. Oysa cinsel deneyim ve bilgi konusunda yetersiz olan bir kadın erkeğe gerekli yanıtı veremeyebilir. Cinsel ilişkiye katılamayan bir kadın kocasının alacağı hazzı azaltabilmekte, erkeğin kendine güven duygusu zayıflamaktadır.

Kadınların pek çoğu cinsel ilişkiye katılmamakta, zevk almak sadece erkeğin sorunuymuş gibi davranmaktadır. Bu tür ilişkilerde kadının yanıt vermemesi uyarılma bozukluklarına, sertleşme, erken boşalma, orgazm olamama, isteksizlik sorunlarına neden olmaktadır.

Erken boşalma sorunu yaşandığında bu sorun sadece erkeğe ait bir sorun olarak görülmemelidir. Erken boşalma sorunu, çifte ait bir sorundur. Birlikte el ele verilerek çözülebilecek bir durumdur. Evlilik içi çatışmalar da yoğun ise; çift terapisi de gerekli olabilir.

Erken boşalma sorunu yaşayan çiftlerin birlikte cinsel terapiye gelmeleri, ayrıntılı bir inceleme sonrası terapiye başlamaları önerilir. Kadın ve erkeğe yönelik sorunların tespiti sonrası, cinsel terapistin vereceği bazı ödevler, yeni beceri öğrenimi sonrası çift sağlıklı bir cinsel hayata kavuşmaktadır.

 

Önerilen Diğer Yazılar

Kadın Cinsel İstek Bozukluğu nedir?

Cinsel İşlev Bozukluğu nedir?

Cinsel Terapistler

Cinsel Sorun ve Nedenleri

×

Merhaba!

WhatsApp'ta soru sormak veya bize bir e-posta göndermek için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın (E-Mail Adresimiz: psikolojielika@gmail.com)

× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?