Erkek Cinselliği ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Erkek cinselliğine dair yanlış bilgi ve inançlar

Cinsel organı büyük olan erkekler cinsel yönden daha güçlüdür! Gerçeği yansıtmayan bir düşüncedir. Olağandan büyük bir penisin kanla dolarak sertleşmeyi gerçekleştirmesi ve sürdürmesi oldukça zor olabilir. Olağandan büyük penis, kadın için zorlayıcı, acı verici olabilir.

Cinsel Terapistler, cinsel danışmanlar muayene eder. Fiziksel temasta bulunur! Asla doğru değildir. Cinsel terapist ve cinsel danışmanlar; cinsel hayat ve cinsel sorunların çözülmesi için özel cinsel terapi eğitimi almış kişilerdir. Diğer terapilerdeki etik kurallar aynen geçerlidir. Cinsel terapistler fiziki muayene etmez. Fiziki davranış ve tutumlar içine girmezler. Kişisel herhangi bir ilişki kurmazlar.

Prostatın alınması cinsel istek ve gücün sonlanması demektir. Belli bir yaş döneminden sonra erkeklerde, spermlerin içinde saklandığı sıvıyı üreten prostad bezi büyüyerek, erkeğin ağrılı idrar yapmasına ve ağrılı cinsel ilişki yaşamasına neden olabilir. Cerrahi olarak prostat bezinin alınması, erkeği iktidarsız yapmaz. Cinsellikten alınan hazzı azaltmaz.

Erkeklerde kanalların bağlanması cinsel dürtüleri sonlandırır! Bu tamamen yanlış bir inançtır. Vazoktomi sadece erkeğin üremesinin kontrol edilmesine yarayan bir yöntemdir. Kadının korunmasının mümkün olmadığı durumlarda erkekler korunmak isteyebilir. Tüpleri bağlatabilir.

Penis temizliği için sünnet gereklidir! Penisin temizliği için sünnet olsun ya da olmasın; cinsel ilişki öncesi mutlaka duş alınıp, temizlenilmelidir. Aksi takdirde, kadına mikropların bulaşması ihtimali yüksektir.

Sünnetli olmak; cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için yeterlidir! Kesinlikle yanlıştır. Korunmasız yaşanan her ilişki ciddi risk taşır.

Her gün organların yıkanması, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma sağlar. Doğru değildir. Cinsel ilişki sırasında erkeğin üretrası yoluyla enfeksiyonlar erkeğe bulaşmaktadır. Erkekler hemen hastalık belirtilerini yaşamayıp, taşıyıcı olabilirler. Genellikle eşlerine hastalığı taşırlar.

İlişki esnasında geri çekme, vajene boşalmama (Koitus İnterruptus) gebeliğe karşı korunma sağlar! Yanlıştır. Erkeğin vajene girmesi yeterlidir. İlişki sırasında salgılanan prostat sıvısı içinde sperm bulunur. Ve o spermler ilişki esnasında serbest kalıp, hamileliğe yol açabilir.

Cinsel ilişki sonrasında idrar yapma cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma sağlar! Doğru değildir. İlişki esnasında erkeğin üretrası yoluyla enfeksiyon vücuda girer.

AIDS eşcinsellerin hastalığıdır! Yanlış bir inanıştır. Korunmasız; heteroseksüel yani karşı cinsle yapılan her türlü cinsel ilişki yoluyla AIDS, hepatit (sarılık),  bel soğukluğu (gonore), virüs hastalıkları (herpes virüsü) gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar geçer.

Eşcinsel insanlar görünüşlerine bakılarak saptanabilir!

Erkek ve kadınlar ya tam heteroseksüel ya da tam eşcinseldir!

Eşcinseller diğer insanlardan daha yaratıcıdır!

Sık mastürbasyon yapmak cinsel gücün azalmasına yol açar!

Sadece erkek mastürbasyon yapar! Hayır. Her iki cinste kendi kendini tatmin edebilir.

Hepsi yanlış inançlardır. Her iki cins mastürbasyon yapar. Yaratıcılığın eşcinsellikle ilgisi yoktur. İnsanlar genel olarak biseksüeldir. Sadece belli bir yönelim ağır basabilir. Masturbasyonun kısırlıkla alakası yoktur.

Mastürbasyon sivilceye, deliliğe, iktidarsızlığa, eşcinselliğe, gözler etrafında mor halkalara, ellerin kıllanmasına, saç dökülmesine, penisin küçülmesine neden olur! Asla ilgisi yoktur. Bunlar kulaktan kulağa yayılan korkutucu olumsuz düşüncelerdir.

Sık mastürbasyon yapmak cinsel gücün azalmasına yol açar! Ergenlik döneminde mastürbasyon yapma sıklığı fazla olur. Ancak cinsel güç üzerinde zayıflatıcı bir etkisinden söz edilemez.

Sadece gençler ve bekarlar mastürbasyon yaparlar! Evliler de mastürbasyon yaparlar. Eğer cinsel iştah her iki eşte aynı değilse; erkek ya da kadın eş bazen kendi kendini tatmin edebilir.

Ereksiyon daima istem sonucu oluşur! Hayır. Sağlıklı genç erkekler gece uykularının REM döneminde gece ortalama 3-4 kez sertleşme ve bazen de boşalma yaşarlar.

Küçük çocuklara bebeklerin nasıl dünyaya geldiklerini anlatmak gereksizdir, çünkü anlamazlar! Tam tersine çocuklar 2 yaşından sonra cinsiyetleri ve nasıl dünyaya geldikleri konusunda çok meraklıdırlar. Çocukların meraklarını yaşlarına uygun kelimelerle gidermek, sorularına önem verip, basit açıklamalar yapmak çok önemlidir. Cinselliğe dair korku, önyargı, utanç gibi olumsuz tutum ve inançların gelişmesine engel olunur. Çocuklara “anlamaz” deyip bilgi verilmez ise; çocuklar çarpıtılmış, yanlış cinsel bilgileri akranlarından, internetten öğrenmektedirler.

 

Önerilen Yazılar:

CİNSEL SORUN VE NEDENLERİ

CİNSEL İLETİŞİM

ERKEN BOŞALMA

 

Kadın Cinselliği ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Kadın cinselliğine yönelik yanlış inançlar

Oral, anal cinsel ilişki anormaldir! Bunlar inanışlarla ilgilidir. Çiftin her ikisinin de onayladığı, zevk aldıkları müddetçe sorun değildir. Sapkınlık olarak değerlendirilemez. Eşin biri istemediğinde buna saygı gösterilmeli, zorlanmamalıdır.

Genel tuvaletlerden cinsel yolla hastalık bulaşır! Hijyen şartlarına dikkat edildiğinde söz konusu cinsel hastalıkların bulaşma olasılığı çok düşüktür.

Vajina temizliğini sağlamak için düzenli olarak yıkamak gerekir! Vajinayı yıkamak, vajenin kendini korumak için ürettiği faydalı organizmaları, (vajen florasını) bozar. Vajinanın doğal koruyucu yapısı, PH düzeyi bozulursa, cinsel hastalıklara zemin hazırlanır. Vajinanın içinin yıkanmasına kesinlikle gerek yoktur. Kadına zararlıdır. Sadece dış kısım perine, duş esnasında normal biçimde yıkanır. Tuvalet yapma esnasında, önden arakaya doğru temizlik yapılmalıdır. Anüs, (rektum) civarındaki mikropların öne yani vajina ve üretraya bulaşmasına engel olunmalıdır.

Menapoz cinsel yaşamın sonudur! Tam aksine kadınların hamile kalma korkularının artık olmadığı bir dönem olduğu için daha rahat oldukları bir dönemdir. Hormonal azalma nedeniyle kadının cinsel iştahında değişiklik olabilir. Bazı kadınlarda cinsel iştahta artış olabilmektedir. Vajinal kayganlığın azalması nedeniyle sorun yaşanabilir. Bu tür durumlarda vajinal ıslaklığı sağlayacak jeller eczanelerde oldukça uygun fiyatlara temin edilebilir. Eşi olmayan kadınların; vajinanın esnekliğini kaybetmemesi (vajinal atrofi) için cinsel objeler (vibratör gibi) kullanmasında fayda vardır.

Kadınlar orgazm olmaz! Tamamen yanlıştır. Kadınlar hem klitoris hem de vajinal uyarılma ile orgazm olurlar.

Çoğul orgazma ulaşan kadınlar “anormal” ya da “nemfomanyak” (cinsel arzuları doymayan) kadınlardır! Kadınlar fizyolojik yapıları gereği, arka arkaya orgazm olabilirler. Yapılan son bilimsel çalışmalara göre; kadının klitorisi ve daha derindeki vajinanın etrafını saran bölgelerinde çok fazla sinir ağına sahip olduğu kanıtlanmıştır. Yoğun sinir ağı; erkeğe göre daha fazla orgazm yaşamasına yardımcıdır.

Adet sırasında cinsel ilişkiye girmek tehlikelidir! Hijyen açısından dikkat edilmelidir. Adetin çok yoğun olduğu dönemde, fiziksel olarak cinsel ilişki zor olabilir. Kadının kanaması nedeniyle, enfeksiyon riskine dikkat etmek gerekir.

Gebelik sırasında cinsel ilişkide bulunmak doğru değildir! Kesin bir kural değildir. Herhangi bir düşük, erken doğum, plasenta, vb sorunlar yoksa çiftler ilişkide bulunabilirler. Ancak gebelik dönemindeki cinsel ilişkilerde kadını zorlayacak ilişkilerden kaçınılmalıdır. Gebeliğin ilk 3 ve son 3 ayında daha dikkatli olunmalıdır.

Büyük memelerde daha fazla süt üretilir! Yanlış bir inanıştır. Kadının beslenmesi, ruhsal, genetik durumu ve doğum biçimi süt üretimini etkiler. Büyüklükle ilgisi yoktur.

Herhangi bir gebelikten korunma yöntemini kullanan kadınlar bir daha çocuk sahibi olamazlar! Tamamen yanlış bir inanıştır. Hiçbir gebelikten korunma yöntemi uygulamayan kadınlar, hamile kalma, doğum yapma korkusu ile cinsellikten soğumakta, kaçınmaktadırlar.

Cerrahi sterilizasyon yani tüpleri bağlatma yöntemi kullanan kadınlar cinsel güçlerini kaybederler! Gerçeklikle ilgisi yoktur. Tüplerin bağlanmasındaki tek amaç yumurtaların döllenmesini önlemektir.

Rahim içi araç kadının bedeninde istenmeyen yerlere ilerleyebilir! Spiral, rahim içi araçlar rahimin dışına çıkamazlar. Mümkün olan tek şey, eğer rahime uygun bir araç değilse, spiral düşebilir. Doğum yapmış kadınlar için en güvenli doğum kontrol yöntemlerinden biridir.

Kadınların çoğu tecavüze uğramak ister!

Eğer bir kadın tecavüze uğradıysa bu onun suçudur!

Kadın giyimi ve davranışlarıyla tecavüz edeni tahrik etmiştir!

Cinsel şiddet seks işçilerine uygulandığında bu tecavüz sayılmaz!

Bunlar eril şiddet kültürünün ürettiği safsatalardır. Hiçbir kadın zorla bedenine yönelik bir davranıştan hoşlanmaz. Zorbaca yöntemlerden zevk alınmaz. Cinsellik iki insanın karşılıklı rızaları ile sevgi, şefkat, zevk eşliğinde yaşandığında anlamlıdır.

Kızlık zarı kadının bakire olduğunun tek göstergesidir! Kesinlikle yanlıştır. Kızlık zarı cerrrahi olarak onarılabilir. Esnek ve yırtılmamış olabilir.

Kızlık zarına dokunulmadığı takdirde gebelik oluşmaz! Eğer vajinanın üstüne gelecek şekilde erkek boşalırsa kadının gebe kalma ihtimali zayıfta olsa olasılık dahilindedir.

İlişki esnasında geri çekme, vajene boşalmama (Koitus Interruptus) gebeliğe karşı korunma sağlar! yanlıştır. Erkeğin vajene girmesi yeterlidir. İlişki sırasında salgılanan prostat sıvısı içinde sperm bulunur. Ve o spermler ilişki esnasında serbest kalıp, hamileliğe yol açabilir.

Küçük çocuklara bebeklerin nasıl dünyaya geldiklerini anlatmak gereksizdir, çünkü anlamazlar! Tam tersine çocuklar 2 yaşından sonra cinsiyetleri ve nasıl dünyaya geldikleri konusunda çok meraklıdırlar. Çocukların meraklarını yaşlarına uygun kelimelerle gidermek, sorularına önem verip, basit açıklamalar yapmak çok önemlidir. Cinselliğe dair korku, önyargı, utanç gibi olumsuz tutum ve inançların gelişmesine engel olunur. Çocuklara “anlamaz” deyip bilgi verilmez ise; çocuklar çarpıtılmış, yanlış cinsel bilgileri akranlarından, internetten öğrenmektedirler.

Cinsel terapistler, cinsel danışmanlar muayene eder. Fiziksel temasta bulunur! Asla doğru değildir. Cinsel terapist ve cinsel danışmanlar; cinsel hayat ve cinsel sorunların çözülmesi için özel cinsel terapi eğitimi almış kişilerdir. Diğer terapilerdeki etik kurallar aynen geçerlidir. Cinsel terapistler fiziki muayene etmez. Fiziki davranış ve tutumlar içine girmezler. Kişisel herhangi bir ilişki kurmazlar.

×

Merhaba!

WhatsApp'ta soru sormak veya bize bir e-posta göndermek için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın (E-Mail Adresimiz: psikolojielika@gmail.com)

× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?