Yazılarımız

Doğum korkusu ve  EMDR Terapi

Doğum korkusu ve EMDR Terapi

Hamilelik, anne adayının kendini, bebeğiyle olan süreci, ilişkilerini, geleceğini yoğun olarak düşündüğü ve merak ettiği yeni bir döngü ve bekleyiş sürecidir. Bu bekleyişe; korku, sevinç, neşe, kaygı gibi farklı duygulanımlar eşlik edebilir.
Romantik İlişki Nasıl iyi olur?

Romantik İlişki Nasıl iyi olur?

Bu yetişkinlerin kendileri sık sık soru sorup cevapladıkları ve bir romantik ilişki yaşamaya başlamış genç bir çocuğa ebeveynlerin yönelttiği bir sorudur:
Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) Nedir

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) Nedir

Bilişsel - Davranışçı Terapi ruhsal rahatsızlıklar alanındaki bilimsel bulgulara dayalı olarak geliştirilmiştir. Ruhsal sorunları açıklar ve nedenlerini araştırırken psikoloji biliminin verilerine dayanır.
OKB ve Bilişsel Davranışçı Terapi

OKB ve Bilişsel Davranışçı Terapi

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) halk arasında bilinen ismiyle takıntı hastalığının Bilişsel Davranışçı (BDT) yöntem ile terapisinde, diğer terapilerde olduğu gibi ayrıntılı bir özgeçmiş alınır.
EMDR ile Panik Atak Tedavisi

EMDR ile Panik Atak Tedavisi

Gerçek bir korku faktörü olmamasına rağmen, kişinin ansızın sebebini anlayamadığı yoğun korku, dehşet duyguları yaşamasına Panik Atak denmektedir. Bir çeşit yanlış alarm tepkisinden söz edilebilir.
Terapiye Nasıl İkna Ederim?

Terapiye Nasıl İkna Ederim?

Bir yakınınız zorlukla karşılaştığında onun kendisini daha iyi hissedebilmesi için elinizden gelen her şeyi yapmak istersiniz. Sizin desteğiniz yakınınıza iyi gelebilir ama arkadaş, aile üyesi, eş ya da ebeveyn olarak yapabilecekleriniz o kişi için bazı durumlarda yeterli olmayabilir.
Hayır Diyemiyorum!

Hayır Diyemiyorum!

Toplumsal, ailesel baskı, değer, inanç ve öğretiler sonucu çocuklar; itiraz etmemeyi, uyum sağlamak, onaylanmak adına “Evet” demeyi öğrenirler. “Hayır “ demenin saygısızlık, itaatsizlik, söz dinlememe, karşı gelme, uyumsuzluk olarak değerlendirildiği çevrede yetişmek “hayır” demeyi zorlaştırır.
Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB)

Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB)

Obsesyon ve Kompulsiyonlar, Tekrar tekrar soru sorma, tekrar tekrar itiraf etme, dokunma, vurma, sallanma, göz kırpma, gözlerini belli bir noktaya dikip sabitleme davranışları Obsesif Kompulsif Bozukluğun(OKB) görünümlerindendir. Tuhaf olarak algılanmalarına yol açar.
Panik Atak

Panik Atak

Çevrenizdeki kişilerin “Bende panik atak rahatsızlığı var.” dediğini duymuş olabilirsiniz ancak aslında “Panik Atak” tek başına tanımlanmış bir rahatsızlık değildir, birçok rahatsızlığın belirteci sayılmaktadır. Panik ataklar sıklıkla majör depresyon, bipolar depresyon ve kaygı bozukluklarıyla ilişkilidir.
Panik Atak ile Nasıl Baş Edilir?

Panik Atak ile Nasıl Baş Edilir?

Belirtilere bir tehlike beklentisi veya sonunun geldiği düşüncesi ve atağın ortaya çıktığı ortamdan kaçma dürtüsü de çoğu kez eşlik eder. Panik atağın temel özelliği; bedensel ve duygusal belirtilerden en az dördünün bulunduğu, şiddetli bir korku ve huzursuzluk ile karakterli bir süreçtir.
Öğrenilmiş Çaresizlik ve Mükemmeliyetçilik

Öğrenilmiş Çaresizlik ve Mükemmeliyetçilik

Mükemmelliyetçilik, halk arasında bilinen adlarıyla vesvese, evham nedir? Obsesif Kompulsif Bozukluk kısaca OKB; ısrarcı, takıntı denebilecek düzeyde düşüncelerin zihne hücum etmesi, benzer düşüncelerin sıklıkla tekrarlanması, kişinin kontrolü dışında ortaya çıkmaları ve rahatsızlık yaratması durumudur.
Stres, Depresyon ve Anne Babalara Öneriler

Stres, Depresyon ve Anne Babalara Öneriler

Anne babalık; önemli bir stres kaynağı olabilir. Anne babanın kendi stresini kontrol edebilmesi ve depresif duygularla baş edebilmesi hem kendisi hem de bebeği için son derece önemlidir. Aşağıdaki öneriler stres ve depresyonla baş etmede işe yarayabilir.
 Alkol-Madde Bağımlılığı ve Anne Baba Olmak

Alkol-Madde Bağımlılığı ve Anne Baba Olmak

Anne -babaların evlenmeden önce ve evlilik sonrası yaşadığı kaygı bozukluğu, bağlanma sorunları, depresyon, panik bozukluğu, sosyal fobi, özgüven eksikliği, kişilik bozuklukları, dikkat eksikliği, öfke kontrol sorunları, evlilik sorunları, ekonomik zorluklar alkol ve madde kötü kullanım riskini artıran etkenlerdir.
Boşanma ve Çocuk

Boşanma ve Çocuk

Boşanmak ve çocuğa bunu uygun biçimde açıklamak çocuk ruh sağlığı, çocuk psikolojisi açısından daha kabul edilebilir bir seçenek olabilir.Çatışmalı bir ailede boşanmak ta çatışmalı geçer. Çatışmayı yönetebilmek için psikolojik destek alınması önemli bir seçenek olarak akılda tutulmalıdır.
Erkek Cinselliği ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Erkek Cinselliği ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Cinsel organı büyük olan erkekler cinsel yönden daha güçlüdür! Gerçeği yansıtmayan bir düşüncedir. Olağandan büyük bir penisin kanla dolarak sertleşmeyi gerçekleştirmesi ve sürdürmesi oldukça zor olabilir. Olağandan büyük penis, kadın için zorlayıcı, acı verici olabilir.
İlişkinin Zehiri nedir?

İlişkinin Zehiri nedir?

Eleştirilmek hemen herkes için endişe vericidir. Toplumsal ve kişisel olarak kabul edilmek, onaylanmak gibi gereksinimlerimizle çatışır. Bu nedenle eleştiri yapıldığında gerginlik yaşanabilir. Hatalı bir davranıştan, yanlış yapmaktan çekiniyor olabiliriz.
Cinsel İletişim ve Evlilik

Cinsel İletişim ve Evlilik

Eşlerden birinde ortaya çıkan cinsel bir tutukluk, problem diğer eşin davranış, duygu, inanç ve kendine güvenini etkiler. Cinsel sorun, diğer eşin de kendisinden kuşku duymasına, kendisini arzu edilir görmemesine neden olur. Cinsel sorunlar çiftin iletişimini bozabileceği gibi, iletişim sorunları da cinsel yakınlığı etkiler.
Cinsel Sorunların  Nedenleri

Cinsel Sorunların Nedenleri

Cinselliği olumsuz etkileyen, sorun yaratan etkenlerden söz edersek; cinselliğe yönelik yanlış inançlar, yanlış tutumlar. Cinselliğin utanç verici, hayvani, aşağılık, günah, edepsizlik, vb olduğuna inanma. Olumsuz inançlar bedenin doğal tepkilerine engel olur.
Kadın Cinselliği ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Kadın Cinselliği ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Oral, anal cinsel ilişki anormaldir! Bunlar inanışlarla ilgilidir. Çiftin her ikisinin de onayladığı, zevk aldıkları müddetçe sorun değildir. Sapkınlık olarak değerlendirilemez. Eşin biri istemediğinde buna saygı gösterilmeli, zorlanmamalıdır.
Erken Boşalma Nedir?

Erken Boşalma Nedir?

Erkek cinsel işlev bozuklukları ve erken boşalma cinsel işlev bozuklukları içinde sıklıkla karşılaşılan; erken boşalma, boşalmanın, sertleşmenin (ereksiyonun) kontrol edilememesidir. Erken boşalma; her iki eşin isteminden önce boşalma (ejekülasyon) nın gerçekleşmesi durumudur.
Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?

Vajinanın kontrol dışında kasılması sonucu cinsel birleşmenin yaşanamaması durumudur. Cinsel birleşmeyi engelleyecek fiziki her herhangi bir sorun yoktur. Sadece cinsel birleşmede kasılma olmayıp, çoğu kere, jinekolojik herhangi bir muayenede de kasılma yaşanabilir.
Masturbasyon ve Cinsellik

Masturbasyon ve Cinsellik

Kişinin (kadın/erkek) cinsel bir eş olmadan kendi kendine bedensel doyuma ulaşması, kendi kendini tatmin etmesine verilen addır. Bu birçok şekilde gerçekleşebilir.Teknik olarak mastürbasyonla normal bir cinsel ilişkinin birbirlerinden fizyolojik olarak farklılıkları yoktur.
Cinsel İstek Bozukluğu Nedir?

Cinsel İstek Bozukluğu Nedir?

Kadının cinsel fantezi kurma, cinsel istek duyma ve cinsel etkinliğe katılım göstermede belirgin yetersizlik ya da cinsel aktiviteye katılımının hiç olmamasıdır. Cinsellikle ilgili bütün eylemlerde belirgin edilgenlik, katılım göstermeme vardır.
Bekaret Nedir?

Bekaret Nedir?

Kızlık zarı; vajina girişini saran ince yapılı, esnek, kan damarları ve sinir yapıları yönünden zayıf, örtüye benzeyen bir dokudur. Doğumdan itibaren kız çocuğunun cinsel olgunluk çağına gelinceye kadar üreme organlarının korunmasına hizmet etme amaçlı bir örtüdür.
Annelerden Beklenenler?

Annelerden Beklenenler?

Annelik; özellikle ilk aylarda, bebeğini yatağında kendi başına bırakıp rahat rahat banyo yapamamak, tuvalette bile acele etmek, yemeğini masada yarım bırakmak ya da ayakta atıştırmak, markete bir ekmek almaya bile gidememek, kendine ait bir zaman diliminin olmaması demektir.
Travma Nedir?

Travma Nedir?

Travmatik etken; kişinin ruhsal, fiziksel, bedensel dünyasını kaosa sokar. Ruhsal, zihinsel, ilişkisel, bedensel düzen bozulur. Tehlike ne kadar büyük ise; kayıp olasılığı ve tepkilerde o denli şiddetli olur. Eskisi gibi olmak, yaşamak, düşünmek, hissetmek artık mümkün olmaz.
Süper Anne ve Süper Kadın

Süper Anne ve Süper Kadın

Kadın olmak demek; nerde, kimlerle ve nasıl olursa olsun; etrafındakilere sürekli olarak hizmet eden, uyumlu, sessiz, itaat eden, bakım veren, şefkat ve iyilik gösteren olmak demektir. ”Kadın dediğin güler yüzlü olmalı, kadın dediğin yumuşak olmalı, kadın kısmı öfkelenmemelidir…”
Flört Döneminde Güven Sorunu

Flört Döneminde Güven Sorunu

Açıklık, samimiyet ve dürüstlük bütün ilişkilerin temel harcıdır. Güvenin, inancın, ilişkiye adanmışlığın ve yakınlığın yaşanabilmesi için gereklidir. Ancak açıklığın, dürüstlüğün ve samimiyetin sınırları ne olmalıdır?
Teknoloji ve Çocuk

Teknoloji ve Çocuk

Çocukların 2,5 yaşından önce televizyonun hızlı görüntü akışını takip edebilecek sistemleri henüz gelişmemiştir. Uzun süre televizyon izlemeleri halinde çocuklar kendilerini dış dünyaya kapatabilirler.
Depresyon

Depresyon

Depresyon psikolojik durumlar içerisinde günlük yaşantıya en çok sirayet etmiş, en aşina olunan zorlayıcı duygusal süreçlerden biridir. Hatta depresyonun günlük dilde asıl anlam ve içeriğini karşılamayacak durumları ifade etmek için de kullanılan afili bir sözcük haline geldiğini söyleyebiliriz.
Aileler ve Hatalar

Aileler ve Hatalar

Ebeveynlerin kıyas yapmak yerine çocukların ilgi, yetenek ve ihtiyaçlarını anlamaya çalışıp çocuğa uygun ortamı yaratması, çocuğun özgüven gelişimine katkı sağlar. Onaylanan ve yeteneklerini geliştirme şansını yakalayan çocuk ailesiyle ve çevresiyle olumlu bir ilişki kurar ve mutlu olur.
 Ölüm, Yas ve Çocuk

Ölüm, Yas ve Çocuk

Ölüm karşısında hissedilen hüzün, öfke, çaresizlik, inkâr sadece yetişkinlere özgü duygular değildir. Çocuklar da benzer duygular hisseder ancak, ifade etme biçimleri farklı olabilir. Çocukların ölümü anlamlandırmaları ve ölüm karşısında verdikleri tepkiler yaşlarına, zihinsel ve duygusal gelişimlerine bağlı olarak değişir.
Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.elikapsikoloji.com sitesine ve site sahibi Meryem Gül Eren aittir. copyright © 2015 - 2019 - Sayaç : 41544
Bu sitede yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz.